CEO
O gdyńskiej inwestycji jednego z deweloperów od początku było bardzo głośno nie tylko w Trójmieście. Chodziło przede wszystkim o prestiżowy charakter miejsca – Orłowo to jedna z wizytówek Gdyni, a słynny klif i malownicze molo należą do najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego miasta. Wątpliwości związane były jednak przede wszystkim z przebiegiem przygotowania inwestycji jak i samej realizacji. Jak się okazało ostatecznie deweloper nie poradził sobie z doprowadzeniem inwestycji do końca i została ona przejęta przez bank PKO BP.
W 2017 roku Tritum Group (doradzało) stanęło do wyznaczonej przez bank procedury z zamiarem przejęcia całego pakietu 21 lokali.
Najważniejsze wyzwania:
Do zadań Tritum Group należało przygotowanie analizy zarówno kwestii prawnych związanych z inwestycją, jak i finansowych.
Zespół prawny Tritum Group – w tym przypadku złożony z trzech kancelarii z Trójmiasta i Warszawy - po analizie dokumentów związanych z inwestycją wydał pozytywną opinię dotyczącą możliwości skutecznego i bezpiecznego jej przejęcia. Przygotował także odpowiednie opinie i sugestie gwarantujące przyszłym nabywcom lokali możliwość skutecznego ich zakupu i dalszego użytkowania. Chodziło m.in. o kwestie wspólnoty, właścicieli, spraw technicznych itp.
Z kolei dział finansowy przygotował kilka alternatywnych wersji finasowania procesu przejęcia inwestycji, z których ostatecznie wybrany został najkorzystniejszy z nich. Chodziło o finansowanie w dwóch bankach – komercyjnym i spółdzielczym. Procesy te zostały zakończone w ciągu 26 dni.
Dodatkowo Locuss Development przygotowało audyt budowlano-techniczny.
W ramach Tritum Group powołano także specjalny zespół, którego zadaniem była ocena potencjału samej inwestycji na rynku nieruchomości. Wykorzystano do tego potencjał przede wszystkim DREAMHomes (dzisiaj Tritum Property), a także innych pośredników, z którymi Tritum Group współpracuje.
Po przeprowadzeniu wszystkich analiz i symulacji Tritum Group przystąpiło do procedury określonej przez bank przy przejmowaniu inwestycji – w tym przypadku był to przetarg elektroniczny.
Oferta Tritum Group okazała się być najlepsza.
Tritum Group przejęło 21 lokali w najbardziej prestiżowej lokalizacji w Gdyni – w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Lokale zostały bardzo szybko przygotowane do sprzedaży pod kątem prawnym. Odbyło się to dzięki profesjonalnie przeprowadzonym wcześniej analizom.
Lokale trafiły na rynek, a ich zdecydowana większość (95%) zostało sprzedanych w ciągu 12 dni.
Ostatecznie okres kredytowania zmniejszył się z 3 lat do 2 miesięcy.
Dodatkowo Locuss Managment przygotował, nadzorował i przeprowadził remont inwestycji (m.in. dachy, elewacje, stolarki, ciągi piesze, remont części wspólnych, izolacje tarasów, uzgodnienia konserwatorskie, wycinka zieleni w pasie nadmorskim należącym do miasta wchodzącym na teren inwestycji, wymiana zieleni na terenie inwestycji i usuniecie wszystkich wad technicznych poprzedniego dewelopera).
Do realizacji tych wszystkich zadań, w ramach Tritum Grup, została stworzona spółka celowa.
To było dla nas wielkie wyzwanie jako dla zespołu. Musieliśmy bardzo szybko przygotować różne analizy i raporty. Chodziło przede wszystkim o ocenę prawną nieruchomości, ale także stanu samych budynków. Dokładnie przeanalizowaliśmy też rynek prestiżowych nieruchomości i możliwości finansowania. Dzięki temu przystępując do procedury przejęcia lokali wiedzieliśmy, że odniesiemy sukces, a sprzedaż lokali dosłownie w kilka dni tylko to potwierdziło. Z kolei po wyjściu z inwestycji kontynuowaliśmy współpracę ze wspólnotą. Chodziło m.in. o doradztwo, a także użyczenie zespołu w celu przeprowadzenia remontu, który był zakładany od początku projektu.
Apartamentów