Gdynia

Orłowska Riviera

Nieruchomości Inwestycje
Marcin Suchocki
Marcin Suchocki

CEO

Jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji w Trójmieście – położona w najbardziej prestiżowej dzielnicy Gdyni – Orłowie, 20 metrów od linii wody, w bezpośrednim sąsiedztwie mola i słynnego klifu.

Orłowska Riviera Orłowska Riviera

Wyzwanie

O gdyńskiej inwestycji jednego z deweloperów od początku było bardzo głośno nie tylko w Trójmieście. Chodziło przede wszystkim o prestiżowy charakter miejsca – Orłowo to jedna z wizytówek Gdyni, a słynny klif i malownicze molo należą do najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego miasta. Wątpliwości związane były jednak przede wszystkim z przebiegiem przygotowania inwestycji jak i samej realizacji. Jak się okazało ostatecznie deweloper nie poradził sobie z doprowadzeniem inwestycji do końca i została ona przejęta przez bank PKO BP.

W 2017 roku Tritum Group (doradzało) stanęło do wyznaczonej przez bank procedury z zamiarem przejęcia całego pakietu 21 lokali.


Najważniejsze wyzwania:

  • zakup nieruchomości od PKO BP SA w przetargu elektronicznym
  • analiza prawna inwestycji (m.in. sytuacja prawna nieruchomości po upadłości)
  • analiza prawna samej nieruchomości (m.in. skomplikowane procedury odbiorów)
  • audyt techniczny
  • negocjacje umowy końcowej z PKOBP
  • zabezpieczenie finansowania
  • ustalenie kaucji gwarancyjnych
  • przygotowanie nieruchomości (remont, uzgodnienia konserwatorskie, wycinka zieleni w pasie nadmorskim należącym do miasta itd.)
  • sprzedaż lokali
  • kwestie związane ze wspólnotą


Rozwiązanie

Do zadań Tritum Group należało przygotowanie analizy zarówno kwestii prawnych związanych z inwestycją, jak i finansowych.

Zespół prawny Tritum Group – w tym przypadku złożony z trzech kancelarii z Trójmiasta i Warszawy - po analizie dokumentów związanych z inwestycją wydał pozytywną opinię dotyczącą możliwości skutecznego i bezpiecznego jej przejęcia. Przygotował także odpowiednie opinie i sugestie gwarantujące przyszłym nabywcom lokali możliwość skutecznego ich zakupu i dalszego użytkowania. Chodziło m.in. o kwestie wspólnoty, właścicieli, spraw technicznych itp.

Z kolei dział finansowy przygotował kilka alternatywnych wersji finasowania procesu przejęcia inwestycji, z których ostatecznie wybrany został najkorzystniejszy z nich. Chodziło o finansowanie w dwóch bankach – komercyjnym i spółdzielczym. Procesy te zostały zakończone w ciągu 26 dni.

Dodatkowo Locuss Development przygotowało audyt budowlano-techniczny.

W ramach Tritum Group powołano także specjalny zespół, którego zadaniem była ocena potencjału samej inwestycji na rynku nieruchomości. Wykorzystano do tego potencjał przede wszystkim DREAMHomes (dzisiaj Tritum Property), a także innych pośredników, z którymi Tritum Group współpracuje.

Po przeprowadzeniu wszystkich analiz i symulacji Tritum Group przystąpiło do procedury określonej przez bank przy przejmowaniu inwestycji – w tym przypadku był to przetarg elektroniczny.

Oferta Tritum Group okazała się być najlepsza.

Wyniki

Tritum Group przejęło 21 lokali w najbardziej prestiżowej lokalizacji w Gdyni – w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Lokale zostały bardzo szybko przygotowane do sprzedaży pod kątem prawnym. Odbyło się to dzięki profesjonalnie przeprowadzonym wcześniej analizom.

Lokale trafiły na rynek, a ich zdecydowana większość (95%) zostało sprzedanych w ciągu 12 dni.

Ostatecznie okres kredytowania zmniejszył się z 3 lat do 2 miesięcy.

Dodatkowo Locuss Managment przygotował, nadzorował i przeprowadził remont inwestycji (m.in. dachy, elewacje, stolarki, ciągi piesze, remont części wspólnych, izolacje tarasów, uzgodnienia konserwatorskie, wycinka zieleni w pasie nadmorskim należącym do miasta wchodzącym na teren inwestycji, wymiana zieleni na terenie inwestycji i usuniecie wszystkich wad technicznych poprzedniego dewelopera).

Do realizacji tych wszystkich zadań, w ramach Tritum Grup, została stworzona spółka celowa.

Orłowska Riviera Loft w Orłowskiej Riwierze
Orłowska Riviera Luksusowy apartament w Orłowskiej Riwierze
Orłowska Riviera Orłowska Riwiera zlokalizowana jest tuż przy molo w Gdyni

To było dla nas wielkie wyzwanie jako dla zespołu. Musieliśmy bardzo szybko przygotować różne analizy i raporty. Chodziło przede wszystkim o ocenę prawną nieruchomości, ale także stanu samych budynków. Dokładnie przeanalizowaliśmy też rynek prestiżowych nieruchomości i możliwości finansowania. Dzięki temu przystępując do procedury przejęcia lokali wiedzieliśmy, że odniesiemy sukces, a sprzedaż lokali dosłownie w kilka dni tylko to potwierdziło. Z kolei po wyjściu z inwestycji kontynuowaliśmy współpracę ze wspólnotą. Chodziło m.in. o doradztwo, a także użyczenie zespołu w celu przeprowadzenia remontu, który był zakładany od początku projektu.

Marcin Suchocki, Tritum Group

21

Apartamentów

Zobacz również