Umowa na wyłączność z biurem nieruchomości

Umowa na wyłączność vs. umowa otwarta

Po wstępnych rozmowach z klientem, zapoznaniu się z nieruchomością na sprzedaż lub wynajem nasi specjaliści przygotowują umowę. Może być to umowa, która daje wystawienia oferty w innym biurze. W takiej sytuacji wiele biur może umieszczać ofertę na swojej stronie jak i przeprowadzać samodzielnie proces sprzedaży lub wynajmu. Drugą możliwością jest oferta na wyłączność, gdy jedno biuro na wyłączność na wszelkie działania dotyczące danej nieruchomości tj.: zamieszczanie oferty, przeprowadzanie prezentacji, udział w negocjacjach z kupcami czy przygotowanie nieruchomości do sprzedaży – np. zlecając usługę home staging.

Umowa na wyłączność przy pośrednictwie sprzedaży

Taki rodzaj umowy gwarantuje prawo do pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości tylko temu, z kim tę umowę zawarto. Czyli tylko z jednym biurem nieruchomości można podpisać taką umowę. W umowie musi się pojawić zapis dotyczący czasu jej obowiązywania. Można np. podpisać umowę na wyłączność na okres 3 miesięcy. Jeśli po takim czasie klient nie będzie zadowolony z usług biura, może podpisać umowę na wyłączność z innym biurem nieruchomości.

Zalety umowy na wyłączność


Przede wszystkim to oszczędność czasu. Sprzedając nieruchomość jest się w kontakcie tylko z jednym biurem, a nie kilkoma firmami. Wszelkie dokumenty dotyczące nieruchomości, jak i klucze do mieszkania są w jednym miejscu. Każde biuro może w inny sposób wsłuchiwać się w potrzeby klienta i przez to inaczej oszacować, co tak naprawdę klient jest w stanie kupić, jaki ma gust itp. Przez to cały proces się wydłuża.

Wygodniej i bezpieczniej jest postawić na jedno dobre biuro i w ten sposób uniknąć wielu niepotrzebnych prezentacji nieruchomości oraz chaosu informacyjnego. Często dochodzi do takiej sytuacji, że biuro nieruchomości wstawia do ogłoszenia inną cenę, niż ta, którą podał właściciel mieszkania czy domu. Co w takiej sytuacji ma pomyśleć sobie potencjalny kupiec? Komu wierzyć?


Jeśli w mieszkaniu jest jeszcze najemca, to im więcej będzie prezentacji tym ta sytuacja jest dla niego tym bardziej kłopotliwa. Ponieważ w czasie prezentacji musi pochować rzeczy osobiste, które zwracają na siebie uwagę i przeszkadzają oglądającym np. rozwieszone pranie. Jeśli ma zwierzęta również nie powinny być podczas prezentacji.

 

Przy sprzedaży swojego domu czy mieszkania w grę wchodzą emocje. Dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego biura, które bez uszczerbku przeprowadzi sprzedawcę przez cały proces.

 

Dlaczego warto podpisać umowę na wyłączność?

 

Czasem sprzedający zgłaszają się do kilku biur na raz, ponieważ uważają, że więcej biur się zaangażuje, tym szybciej zostanie sprzedane mieszkanie. A przez to właśnie tracą więcej czasu! Dlaczego – muszą kilkukrotnie przejść ten sam proces:

- przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

- ustalenie cen

- ustalenie godzin prezentacji i miejsca, w którym zostawia się klucze do mieszkania

- przygotowanie ogłoszenia

- akceptacja działań marketingowych biura nieruchomości

- częste telefony w celu ustalenia prezentacji lub negocjacji ceny

- ewentualnie czekanie na kredyt kupującego